Mücevherde beklenti 7 milyar dolar

Bu yıl mücevher ihracatının, altın ithalatında sorun yaşanmaması halinde TİM verilerine göre 7 milyar dolar olması bekleniyor. Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın, mücevher ihracatının tamamen resmileşmesi halinde ihracat rakamının 20 milyar doları bulacağını söyledi.

Mücevher İhracatçıları Birliği işbirliği ile Informa Markets tarafından düzenlenen Istanbul Jewelry Show October 2023, 54. kez kapılarını açtı. Fuarın açılışından önce düzenlenen B2B alım heyeti buluşmasına dünyanın farklı ülkelerinden gelen yüzlerce alıcı ile Türk ihracatçılar katıldı. Firma temsilcileri ile yabancı alıcıların tanışma fırsatı bulduğu ikili görüşmeler fuarın verimli geçmesine önemli katkı sağladı.

Fuarın açılış törenine, İstanbul Valisi Davut Gül, TİM Başkanı Mustafa Gültepe, TİM Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Tecdelioğlu, Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın ve yönetim kurulu üyeleri, mücevher sektör temsilcileri katıldılar.

EN YÜKSEK İHRACAT ARTIŞI

Fuarın açılışını Yapan İstanbul Valisi Davut Gül, 160 ülkeye ihracat yapan mücevher sektörünün kısa sürede daha da fazla ihracat yaparak ithalat ile ihracat arasındaki farkı ihracat lehine değiştireceğini söyledi. TİM Başkanı Mustafa Gültepe de yaptığı konuşmada, mücevher sektörünün ihracatını yüzde 13 arttırarak en yüksek artışı gerçekleştiren nadir sektörlerden birisi olduğunu belirtti. Gültepe 160 ülkeye ihracat yapılan ülkelerin daha da çeşitlendirilmesi ve markalaşmanın önemine vurgu yaptı.

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın da yaptığı konuşmada, sektörün İstanbul fuarı yanı sıra Hong Kong, Las Vegas, Vicenzoro, Miami gibi dünyanın önde gelen fuarlarına aktif katılım göstererek tasarım, teknoloji ve üretim anlamında başarı elde ettiğini söyledi. Türkiye’nin mücevher ihracatındaki Pazar payının iki katına çıktığını belirten Yakın sözlerine şöyle devam etti:

YÜKSEK ARTIŞ SAĞLADI

“Küresel verilere göre 2018 yılında 110 milyar dolar olan dünya mücevher pazarında ülkemizin payı 4,4 milyar dolardı. Pandemi sonrasında yaralarını sararak yine 110 milyar dolar olan küresel mücevher pazarındaki payımızı 8 milyar dolara yükselttik. Yani yüzde 100 gibi muhteşem bir artışa imza attık.”

2022 Ekim fuarına 497, Mart 2023 fuarına da 638 yabancı alıcı firma getirerek bir rekora imza attıklarını belirten Yakın, katılımcı firma sayısının yüzde 45 alıcı firma sayısının da yüzde 68 artış gösterdiğini anlattı. Tüm bu başarılarda emeği geçen Yönetim Kurulu üyeleri ve sektör mensuplarına teşekkür eden Yakın, sektörün sorunlarının çözümünde de etkili bir çalışma sergilediklerini, ekonomi yönetiminin de ihracatçıyı desteklediğini ve sorunların çözümü için işbirliği yaptığını söyledi. Altın ithalatında kota uygulamasındaki kazanımların 3-5 firmanın kötüye kullanımı nedeniyle tüm sektörün zor durumda kaldığını; sektörü zor durumda bırakanlara karşı etkili bir mücadele verileceğini anlattı ve şöyle konuştu:

“İhracatımızı tümüyle resmileştirebilirsek yüzde 100 hatta yüzde 200 arttıracağımıza inanıyoruz. Bir gerçek var ki ihracatımızda bir resmi rakamlarımız bir de gayri resmi rakamlarımız var, eğer altın esaslı muhasebeye geçersek bilin ki bizim ihracatımız bugün 8 milyar görünüyorsa bu rakam 20 milyar dolara ulaşacaktır.”

Açılış töreninde ihracatın şampiyonları ödül töreni de gerçekleştirildi. Hem altından mamul mücevher ihracatı hem de sektörün en yüksek ihracat yapan firmalarında 1.’lik ödülünü Ahlatçı Kuyumculuk, ikincilik ödülünü Erbay İç ve Dış Ticaret, 3.’lük ödülünü de Arpaş İhracat İthalat firması aldı.

Pırlantalı mücevherat ihracatında birincilik ödülü Zen, ikincilik ödülünü Ororia Dışa Ticaret ve 3.lük ödülünü de Storks Mücevher aldılar. Gümüşten mamul takı ihracatında ilk sırayı Rıfat Talay mücevherat, ikincilik ödülünü Onur Kardeşler kuyumculuk ve 3. lük ödülünü de Antik Gümüş firması aldı. Bijuteri ihracatında ilk sırayı Eylül Takı , ikinci Antik İstanbul üçüncü de Begüm Khan Mücevher aldılar.

Açılış töreninden sonra Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın, İstanbul Valisi Davut Gül, TİM Başkanı Mustafa Gültepe ve TİM Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Tecdelioğlu ile beraber katılımcı firmaları ziyaret ettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x